Categorie: Familia/Căsătorie

4 Rezultate
Imagine: L. Binder
Divorţul şi recăsătorirea (H. Wilts (u.a))
Matei 5; 19; Marcu 10; Romani 7; 1 Corinteni 7
Locuri din Biblie: Matei 5; 19; Marcu 10; Romani 7; 1 Corinteni 7, Cuvinte cheie: Divorţ; Recăsătorire
Mi-ar fi mult mai plăcut și m-aș bucura mai mult să scriu despre bogăția și binecuvântarea căsniciei decât despre divorț. Dar împrejurările mă constrâng să mă străduiesc să pun în lumină ce spune ... mai multScriptura despre această temă. Cititorului credincios al Bibliei îi va fi foarte clar, că la instaurarea căsniciei Dumnezeu a intenționat o căsnicie monogamă, care să lege pe viață pe cei doi parteneri. »Cei doi vor fi un trup« și »ceea ce Dumnezeu a unit, omul să nu despartă«.
Dragoste permanentă (P. Nunn)
Sfaturi pentru căsnicie din viaţa lui Osea şi Gomer (Osea 1-3)
Locuri din Biblie: Osea 1; Osea 2; Osea 3, Cuvinte cheie: Căsătorie; Divorţ; Asistenţă spirituală
Nu trebuie să fi expert în consultaţii matrimoniale, ca să poţi prevedea greutăţile în legătura dintre Osea şi Gomer. Originea lor este diferită, şi totuşi: era voia Domnului ca ei să se căsătorească. Probabil ai parte ... mai multîn căsnicia ta de unele dezamăgiri. S-ar putea ca tu să începi să tragi concluzia, că tu şi partenerul tău sunteţi prea diferiţi, că te-ai căsătorit cu o persoană nepotrivită. Fă pauză un moment şi haide să cercetăm împreună primele trei capitole din cartea Osea. Legătura dintre Gomer şi Osea ne poate învăţa o mulţime de lucruri despre căsnicie.
Prima mea întâlnire (R.P. Daniel)
Întâlnirea, mersul împreună, logodna
Locuri din Biblie: Filipeni 4,8, Cuvinte cheie: Date (întâlnire); Curvia; Căsătorie; Sexualitate; Sex înainte de căsătorire
Despre întâlniri, aşa cum le cunoaştem astăzi, nu se vorbeşte nimic în Scriptură, cu toate că ar trebui să ne comportăm la o întâlnire întotdeauna corespunzător principiilor generale ale Scripturii. ... mai multDumnezeu ne-a creat astfel, încât să ne simţim atraşi de sexul opus şi prin urmare este normal ca băieţilor şi fetelor, cam de pe la 14-15 ani, să le placă să fie împreună.
Sexualitatea în căsnicie (W. Nitsche)
Cuvinte cheie: Căsătorirea; Sexualitate
Dacă ajungem acum să vorbim despre dragostea trupească, trebuie s-o spun dinainte că aceasta nu este o temă dubioasă, căci Dumnezeu n-a creat lucruri dubioase. „Căci orice făptură a lui Dumnezeu este bună: şi nimic nu este de ... mai multlepădat dacă se ia cu mulţumiri,” (1 Timotei 4.4). Cuvântul lui Dumnezeu spune deci, că un creştin trebuie să privească sexul ca bun şi să-l savureze cu mulţumiri!