Cuvânt cheie: Calvin/Arminius

3 Rezultate
Cât este omul de stricat? (SoundWords)
Întrebare la articolul „Tatăl iubeşte pe Fiul”
Cuvinte cheie: Calvin/Arminius; Stricăciunea omului
Eu nu cred că Dumnezeu şi Fiul Său numesc bună autocritica nimicitoare în sensul „în noi nu era nimic plăcut”. Cine vorbeşte în felul acesta, după părerea mea calomniază într-un anumit fel pe Dumnezeu, ... mai multcăci omul ca şi creatură a lui Dumnezeu cu toată căderea în păcat nu poate fi total rău!! Cu toate acestea modestia şi efortul permanent pentru credinţă şi urmare a lui Hristos sunt desigur importante pentru om.
Planul lui Dumnezeu (H. Bouter)
Romani 8.28-30
Locuri din Biblie: Romani 8.28-30, Cuvinte cheie: Alegere/Predestinare; Calvin/Arminius; Planul lui Dumnezeu; Hotărârea lui Dumnezeu
Planul lui Dumnezeu de răscumpărare cuprinde toate veacurile, el se întinde efectiv din veşnicie în veşnicie. El este prezentat foarte pe scurt în câteva versete în epistola către Romani 8 (Romani 8.28-30). ... mai multÎnsă planul acesta nu cuprinde pe toţi oamenii, ci el se îndreaptă spre o anumită grupă de oameni, şi anume spre aceia „care iubesc pe Dumnezeu”. Cine sunt aceştia? Ei sunt poporul Lui; copiii proprii ai lui Dumnezeu, născuţi din El şi Duhul Lui. Ei savurează promisiunea divină, garanţia divină: „Dar ştim că toate lucrurile lucrează împreună spre bine pentru cei care Îl iubesc pe Dumnezeu, pentru cei care sunt chemaţi potrivit planului Său” (Romani 8.28).
Siguranţa mântuirii (Geo Cutting)
Siguranţă, certitudine şi savurare
Cuvinte cheie: Siguranţa mântuirii; Calvin/Arminius; Pace cu Dumnezeu
Noi toţi ne aflăm în călătoria foarte importantă din timp în veşnicie, şi nimeni dintre noi nu ştie cât de aproape este el de ţintă. Curând, probabil pe neaşteptate, călătoria noastră se poate sfârşi. De ... mai multaceea se merită osteneala să ne întrebăm, unde se termină ea.