Baraba sau Isus – pentru cine vă decideţi dumneavoastră? (W.T.P. Wolston)

Luca 23

Locuri din Biblie: Luca 23     Cuvinte cheie: Suferinţele Domnului; Evanghelie; Convertire

Isus sau Baraba? Înaintea acestei întrebări au stat oamenii acum aproximativ 2000 de ani, pe când Isus stătea înaintea lui Pilat. Mulţimea s-a decis pentru Baraba. Cum vă decideţi dumneavoastră? De partea căruia ... mai multsunteţi?

Cu Hristos în Paradis (H. Bouter)

Astăzi vei fi cu MINE în Paradis

Locuri din Biblie: Luca 23.39-43

Esența patimilor lui Hristos (S. Isenberg)

„Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu! Pentru ce M-ai părăsit?”

Locuri din Biblie: Matei 26; Marcu 15; Luca 23     Cuvinte cheie: Suferinţele Domnului; Passion/Suferinţe

La 18 martie 2004, filmul The Passion a fost lansat în cinematografele germane. Greu de crezut, că într-o vreme în care oamenii nu vor să știe prea multe despre Isus Hristos sau pur și simplu nu știu prea multe despre El, ... mai multacest Isus - sau este mai degrabă prezentarea? - umple săli întregi de cinema. Dar care era adevăratul mesaj al lui Isus, care era misiunea Sa? ...

Iată, Mielul lui Dumnezeu! (F.v. Kietzell)

Ioan 1.29

Locuri din Biblie: Ioan 1.29; Matei 27.45-47; Marcu 15.33-35; Luca 23.44,45a     Cuvinte cheie: Mielul lui Dumnezeu

„De la ceasul al şaselea …” – Aşa şi asemănător iniţiază primele două evanghelii, clar de recunoscut, o perioadă nouă (Matei 27.45-47; Marcu 15.33-35; Luca 23.44,45a), în care suferinţa Domnului provocată ... mai multde mâna omului rămâne total în urma a ceea ce El a suferit din partea lui Dumnezeu, ceea ce El trebuia să sufere, dacă trebuia să aibă loc o „ispăşire pentru păcatele noastre”, „şi nu numai pentru ale noastre, ci şi pentru ale întregii lumi”.

Voi, cei care treceţi pe lângă (R. Imming)

… oamenii de pe Golgota

Locuri din Biblie: Matei 26; 27; Luca 23; Marcu 14; 15; Ioan 19     Cuvinte cheie: Cruce; Suferinţele Domnului

Evenimentul, despre care este vorba, este cunoscut celor mai mulţi oameni, cel puţin din auzite. Şi Persoana, care stă în centru, este de asemenea cunoscută: Isus, care a fost răstignit cu aproximativ 2000 de ani în urmă ... mai multînaintea porţilor Ierusalimului.