Boala şi vindecarea (J.G. Fijnvandraat)

Iacov 5.14-16

Locuri din Biblie: Iacov 5; 1 Corinteni 12     Cuvinte cheie: Vindecare; Minune; Semne

Cu aproximativ treizeci de ani în urmă am scris o broşură cu titlul Aşa-zisele vindecări prin rugăciune, verificate pe baza Scripturii, în care am verificat un număr de afirmaţii răspândite în timpul acela de Osborn ... mai multşi alţii, şi care conform înţelegerii mele nu corespundeau cu ceea ce spune Scriptura. Desigur această scriere era cam unilaterală, deoarece eu m-am orientat în principal în a lupta împotriva unei păreri greşite, aşa cum înţelegeam eu. Actualmente se vorbeşte şi se scrie din nou despre boli şi vindecări, însă într-un alt context. În diferite broşuri şi pliante se face aceasta destul de echilibrat, apar însă şi lecturi în care sunt aduse aceleaşi argumente greşite, ca cele din timpul lui Osborn. Dacă acum mă aşez să iau din nou sub lupă tema „boli şi vindecări”, atunci mă pot folosi parţial şi din ceea ce am scrisă odinioară. Pe lângă aceasta tema este tratată într-un fel nou, care – spus sincer – mă obligă să renunţ în unele locuri la părerea mea, şi care mă oblică să mă exprim mai nuanţat.

Semne şi minuni - vindecări (H.L. Heijkoop)

Locuri din Biblie: Faptele apostolilor     Cuvinte cheie: Vindecare; Minune; Semne

Putem spune că în Vechiul Testament se făceau semne numai prin unii robi ai lui Dumnezeu, care au primit de la El o însărcinare deosebită, să vestească necredincioşilor o nouă mărturie. Alături de aceştia, au trăit în ... mai multacelaşi timp alţii, mii la număr, care nu au făcut nici un semn. În evanghelii am găsit că afară de Domnul Isus, numai cei doisprezece şi cei şaptezeci au făcut semne; şi mai departe în Noul Testament numai apostolii, apoi o singură dată Ştefan şi de două ori Filip. În afară de aceasta am găsit că, atât în Vechiul cât şi în Noul Testament, aceste semne au fost date ca adeverire a propovăduirii acestor robi cu misiuni deosebite. De aceea semnele s-au împuţinat cu timpul şi chiar au încetat cu totul, când mărturia s-a întărit.

Slujbe de vindecare prin bătrâni?! (A. von der Kammer)

Iacov 5.14-16

Locuri din Biblie: Iacov 5.14-16     Cuvinte cheie: Vindecare; Bătrâni; Supraveghetor

După aceea Iacov prezintă boala sub un alt aspect. Boala poate fi urmarea păcatului. În acest caz trebuie să se obţină iertarea, şi aceasta necesită mărturisirea. Sunt păcate, sunt greşeli, sunt durităţi ale vieţii. Acestea apar ... mai multînaintea ochilor credinciosului. Duhul lui Dumnezeu îl face conştient, că aceste lucruri trebuie aduse în ordine, căci ele stau ca obstacole în calea mâinii ajutătoare şi vindecătoare a lui Dumnezeu....

Vindecare pe baza rugăciunilor – este posibilă și astăzi? (J.G. Fijnvandraat)

Iacov 5.15

Locuri din Biblie: Iacov 5.15     Cuvinte cheie: Vindecare

Există toate motivele să presupunem că este vorba de o boală care este urmarea păcatului personal al persoanei bolnave. În versetul 15 se vorbește într-adevăr despre condiția: „dacă a făcut păcate”, dar versetul 16 ... mai multvorbește mai întâi despre mărturisirea păcatelor și imediat după aceea despre rugăciunea pentru vindecare (Iacov 5.15,16). Această idee este susținută de informația potrivit căreia bolnavul trebuie să cheme la el pe „bătrânii” adunării (bisericii). Acest lucru indică faptul că nu este vorba doar de restaurarea personală a părtășiei cu Domnul, ci și că are loc restaurarea părtășiei cu frații.

Vindecarea lui Naaman (H. Bouter)

Lecţii din 2 Împăraţi 5

Articole: 5     Locuri din Biblie: 2 Împăraţi 5.1-27     Cuvinte cheie: Lepră; Vindecare; Elisei

Vindecarea lui Naaman (1) (H. Bouter)

Lepra lui Naaman

Locuri din Biblie: 2 Împăraţi 5.1     Cuvinte cheie: Lepră; Vindecare; Elisei

Naaman era un bărbat foarte respectat şi cunoscut. Numele lui înseamnă „graţie” sau „drăgălăşenie”. Respectul, pe care alţii îl aveau faţă de el, i se putea cuveni prin poziţia lui înaltă. ... mai multAtât stăpânul lui cât şi slujitorii lui par să fi avut compasiune sinceră faţă de el (2 Împăraţi 5.4,5,13). Oricum ar fi, favoarea, pe care el o savura, stătea în legătură cu succesele lui militare, „pentru că prin el dăduse Domnul eliberare Siriei” (versetul 1). Aceasta este o afirmaţie foarte semnificativă. Ea arată clar: în realitate Domnul guvernează!

Vindecarea lui Naaman (2) (H. Bouter)

Un sfat neaşteptat

Locuri din Biblie: 2 Împăraţi 5.2-9     Cuvinte cheie: Lepră; Vindecare; Elisei

Am văzut în primul capitol, că lepra este un tablou al păcatului. Acum vedem cum o tânără din ţara Israel a arătat căpeteniei armatei siriene drumul spre mântuire. Aici devine evident, că nici un om nu putea să-l ajute pe ... mai multNaaman: nici împăratul din Aram, nici împăratul lui Israel. Nici dumnezeii din Damasc nu au putut să-i aducă uşurare. Vindecarea putea fi găsită numai la Dumnezeul lui Israel. De aceea Naaman a trebuit să meargă la Elisei, reprezentantul Dumnezeului viu şi adevărat.

Vindecarea lui Naaman (3) (H. Bouter)

„Botezul” lui Naaman în Iordan

Locuri din Biblie: 2 Împăraţi 5.10-14     Cuvinte cheie: Lepră; Vindecare; Elisei

Acum vedem cum Naaman se smereşte şi se scufundă de şapte ori în Iordan. Însă el nu a rămas în „mormântul apei”, ci a ieşit afară ca om nou. Acesta este un exemplu strălucitor pentru noi creştinii, care ... mai multam avut parte de o înnoire deplină, atunci când am îmbrăcat omul nou.

Vindecarea lui Naaman (4) (H. Bouter)

Umblarea în noul vieţii

Locuri din Biblie: 2 Împăraţi 5.15-19     Cuvinte cheie: Lepră; Vindecare; Orientarea de viaţă cerească; Slujba pentru Domnul; Elisei

În acest al patrulea capitol ne ocupăm cu Naaman, după ce el a fost curăţit, cum el voia să slujească numai Dumnezeului lui Israel. Aceasta este o lecţie importantă pentru noi, căci ca şi creştini credincioşi dorim să slujim ... mai multDumnezeului adevărat şi viu şi să-L onorăm.

Vindecarea lui Naaman (5) (H. Bouter)

Sfârşitul lui Ghehazi

Locuri din Biblie: 2 Împăraţi 5.20-27     Cuvinte cheie: Lepră; Vindecare; Elisei

După ce am văzut cum a fost curăţit Naaman şi cum şi-a dedicat viaţa lui Dumnezeu, ne îndreptăm atenţia spre sfârşitul tragic al lui Ghehazi. Aceasta este o atenţionare serioasă adresată creştinilor cu numele.

„Vindecați bolnavii!” (S. Isenberg)

Semne și minuni: în mod deosebit vindecări

Locuri din Biblie: Faptele apostolilor; 1 Corinteni 12     Cuvinte cheie: Vindecare; Semne; Minune

În ultima vreme, în mod deosebit în cercurile conservatoare ale creștinismului german, s-a vorbit din nou din ce în ce mai mult despre semne și minuni, mai ales sub formă de vindecări. Sunt mulți care sunt de bunăvoie ... mai multdeschiși la aceste lucruri și cel puțin la fel de mulți care văd cum seducția carismatică foarte mare se revarsă asupra creștinismului german de aici. ...