Loc din Biblie: Ioan 11

4 Rezultate

De ce Hristos spune de regulă „Tată” şi la cruce spune „Dumnezeu”? (J.N. Darby)
Ioan 11.41,42; 20.17
Locuri din Biblie: Ioan 11.41,42; 20.17, Cuvinte cheie: Locuri biblice grele; Isus: ca Dumnezeu (Iehova); Isus: ca Om; Cruce
Doresc să îndrept atenţia spre un fapt în legătură cu suferinţele Domnului nostru: în timpul întregii Sale slujiri, inclusiv Ghetsimani, Hristos nu Se adresează niciodată lui Dumnezeu, prin aceea că foloseşte Numele ... mai mult„Dumnezeu”. Întotdeauna El spune „Tată”. Însă pe cruce cuvintele Lui erau, aşa cum ştim: „Dumnezeul Meu! Dumnezeul Meu!”.
De la o Betanie la cealaltă Betanie (2) (F.v. Kietzell)
Ioan 11.1-16
Locuri din Biblie: Ioan 11.1-16
Lepădat de iudei, Domnul Se întorsese înapoi la punctul Său de plecare, în Betania, „dincolo de Iordan, spre locul unde boteza Ioan la început”, şi a rămas acolo (Ioan 10.39,40; compară cu Ioan 1.28). Acolo ... mai multprimeşte vestea venită din Iudeea din satul cu acelaşi nume, pe care îl găsim la începutul capitolului 11.
În care Adunare (Biserică) să merg? (3) (SoundWords)
Cum găsesc eu o biserică potrivită?
Locuri din Biblie: Ioan 11.52; 2 Timotei 2.21,22; Psalmul 42.4-8, Cuvinte cheie: Biserica: Strângeri laolaltă
Este deosebit de important să-ţi fie clar, că nu tu poţi alege biserica. Dumnezeu a ales locul spiritual. Şi tu nu găseşti locul acesta mergând de la o biserică la alta, ci prin aceea că mai întâi tu cauţi în ... mai multSfânta Scriptură biserica adevărată. Abia după aceea poate avea loc cealaltă căutare. Este foarte important să-ţi fie clar, că într-adevăr în timpul nostru pare aşa, ca şi cum într-o localitate ar fi mai multe biserici, însă noi nu găsim aceasta în Cuvântul lui Dumnezeu. În Biblie găseşti întotdeauna numai gândul că într-o localitate a fost numai o singură biserică. Probabil în Ierusalim s-au strâns în case diferite, însă era numai o singură biserică în Ierusalim. Această biserică consta din toţi creştinii din localitatea respectivă născuţi din nou şi pecetluiţi cu Duhul Sfânt.
Slava morală a Domnului Isus (5) (J.G. Bellett)
În felul cum reacţionează la critică
Locuri din Biblie: Ioan 11; Marcu 4.38; Luca 8.45, Cuvinte cheie: Slava lui Hristos
Ori de câte ori Domnul Isus, şi aceasta a avut de multe ori loc, a fost acuzat de ucenicii Săi sau de adversarii Săi, El nu a căutat niciodată să se dezvinovăţească.