"Slujba împăcării" în evanghelia după Luca (SoundWords)

Cuvinte cheie: Împăcare

Cuvântul împăcării (SoundWords)

Locuri din Biblie: 2 Corinteni 5.19-21     Cuvinte cheie: Împăcare

Darul împăcării (SoundWords)

2 Corinteni 5.14-21

Locuri din Biblie: 2 Corinteni 5.14-21     Cuvinte cheie: Împăcare; Crăciunul

Crăciunul ne aminteşte cum a venit Dumnezeu la oameni. El nu a venit cu judecată, aşa cum am meritat noi. El a venit în Hristos cu mâna întinsă pentru împăcarea oamenilor. Domnul Isus nu vine pe pământ „ca ... mai multsă judece lumea” (Ioan 3.17). El vine la femeia păcătoasă şi spune: „Iertate sunt păcatele tale” (Luca 7.48). Femeii adultere îi cade o piatră de pe inimă, când El îi spune: „Nici Eu nu te condamn” (Ioan 8.11). Domnul Isus vine în har, „nesocotindu-le greşelile lor” (2 Corinteni 5.19). Lumea niciodată nu a văzut un aşa început nou! În evanghelia după Ioan găsim o privire în planurile lui Dumnezeu: „Dumnezeu nu L-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El” (Ioan 3.17). Dumnezeu are un mesaj pentru om, adus prin Hristos: Am venit să te aduc iarăşi înapoi la Mine. Nu doresc să fie această depărtare între tine şi Mine. Vreau să te am în apropierea Mea. Nu doresc ca tu să fi duşmanul Meu, ci tu să fi prietenul Meu. – Putea dragostea lui Dumnezeu să fie mai mare?

Evenimente trăite împreună cu profetul Elisei (3) (J.T. Mawson)

Cei trei împăraţi care au venit la Elisei

Locuri din Biblie: 2 Împăraţi 3.9-15     Cuvinte cheie: Har, favoare; Împăcare; Armonie/bună înţelegere; Elisei

Trei împăraţi – edomitul păgân, Ioram cel încăpăţânat şi Iosafat cel temător de Dumnezeu – au alcătuit o alianţă deosebită, o alianţă care a plăcut diavolului, dar care a întristat inima ... mai multDumnezeului lui Avraam. Nu este de mirare că nenorocirea a venit repede şi sigur. Cum ar putea să aibă reuşită, ceva la care un copil al lui Dumnezeu ia parte, hotărăşte şi înfăptuieşte fără să se adreseze Domnului şi în tovărăşia acelora care urăsc pe Domnul?

Împăcarea (SoundWords)

Cuvinte cheie: Împăcare; Ispăşire

Împăcarea în legătură cu Adunarea (SoundWords)

Coloseni 1.18-22

Locuri din Biblie: Coloseni 1.18-22     Cuvinte cheie: Împăcare

Împăcarea în legătură cu creaţia (SoundWords)

Coloseni 1.16-23

Locuri din Biblie: Coloseni 1.16.23     Cuvinte cheie: Împăcare

Împăcarea lui Absalom (SoundWords)

2 Samuel 14.1-33

Locuri din Biblie: 2 Samuel 14.1-33     Cuvinte cheie: Împăcare

Împăcarea tuturor lucrurilor (SoundWords)

Coloseni 1.20

Locuri din Biblie: Coloseni 1.20     Cuvinte cheie: Împăcare

Împăcaţi într-un trup (SoundWords)

Efeseni 2.11-22

Locuri din Biblie: Efeseni 2.11-22     Cuvinte cheie: Împăcare

Lucrarea terminată a lui Hristos (D.R. Reid)

1 Ioan 5.10; Efeseni 1.7; 2 Corinteni 5.18

Locuri din Biblie: 1 Ioan 5.10; Efeseni 1.7; 2 Corinteni 5.18     Cuvinte cheie: Ispăşire; Împăcare

Mulţi creştini se tem să se ocupe sistematic cu învăţătura biblică. Este suficient să aminteşti cuvinte cum ar fi teologie, hristologie, pneumatologie, antropologie, eclesiologie, escatologie şi alte fraze greu de exprimat, pentru a ... mai multsperia pe cineva. Şi este de la sine înţeles că credinţa „ce-prieten-bun-este-Isus-al-nostru” este tot ceea ce ai nevoie ca şi credincios. De ce ar trebui să-ţi produci dureri de cap cu această hrană grea? Dintr-un motiv bine întemeiat! Învăţătura este conform definiţiei tot ce învaţă Biblia, şi este extrem de important pentru un credincios în creştere să ştie ce învaţă Biblia.

Slujba împăcării (SoundWords)

Cuvinte cheie: Împăcare

Un cuvânt despre împăcare, ispăşire şi suplinire (Botschafter)

Locuri din Biblie: 1 Ioan 2.2; 2 Corinteni 5.14-15,18-20; Romani 5.18-19; 11.15, 32; Evrei 9.26,28; Matei 26.28; Marcu 10.45     Cuvinte cheie: Împăcare; Suplinire; Ispăşire

Învăţământul pe bază de material didactic este metoda cea mai bună de a da învăţătură, ca să slujească drept bază noţiunilor şi gândurilor elevului sau să extindă cercul gândurilor lui şi acolo unde ... mai multeste necesar să le corecteze. La fel I-a plăcut şi lui Dumnezeu să ne dea în Cuvântul Său într-un fel sau altul material didactic; şi cine poate da învăţătură ca El? O, de am fi elevi atenţi şi capabili!