Cuvânt cheie: Decăderea Bisericii

2 Rezultate
Epoci ale acţionări lui Dumnezeu şi apusul lor (S. Isenberg)
„Teoria decăderii” sau învăţătură biblică?
Cuvinte cheie: Decăderea Bisericii
Dacă vrem să avem o înţelegere sănătoasă a Bibliei, trebuie să diferenţiem anumite epoci din Biblie, în care Dumnezeu a acţionat într-un anumit fel cu oamenii. Deja Augustin a remarcat: "Diferenţiază epocile, şi ... mai multatunci cărţile Bibliei sunt în armonie!" (Grundzüge biblischer Offenbarungen, CVD, 1991, pag. 47 – tradus.)
Şapte scuze, aduse deseori, ca să nu te desparţi de sistemele bisericeşti (S.B. Anstey)
Locuri din Biblie: Evrei 13; 2 Timotei 2, Cuvinte cheie: Despărţirea; Decăderea Bisericii
Prima scuză: „Eu nu voi vrea să mă despart de biserica mea, căci dacă aş face-o, eu aş judeca-o, şi Biblia spune să nu ne judecăm unii pe alţii.” Tema aceasta ar putea fi înţeleasă de unii ca şi cum noi într-un ... mai multduh fariseic am vrea să judecăm pe alţi creştini. Sperăm foarte mult să nu fie înţeles aşa, căci cu siguranţă nu este intenţia noastră să criticăm pe alţi creştini, numai pentru a găsi greşeli la ei. Noi nu judecăm după motivaţiile lor, căci numai Dumnezeu este Judecătorul motivelor (Matei 7.1; 1 Samuel 2.3; 1 Corinteni 4.4,5). Dar noi ar trebui să judecăm învăţătura lor (1 Corinteni 10.15, 14.29), faptele lor (1 Corinteni 5.12,13) şi roadele lor (Matei 7.15-20)...