Epistola 1 Ioan (5) (B. Anstey)

Capitolul 5

Locuri din Biblie: 1 Ioan 5

Dacă un om este cu adevărat născut din Dumnezeu, el va crede în Hristos și Îl va iubi pe Dumnezeu; el își va dovedi autenticitatea prin faptul că îi iubește pe toți cei care sunt născuți din Dumnezeu - adică pe ... mai multfrații și surorile sale în credință.

Imagine: L. Binder
Îl iubești cu adevărat pe Dumnezeu? (E.C. Hadley)

Te interesează ceea ce Lui Îi face bucurie?

Locuri din Biblie: 1 Ioan 5     Cuvinte cheie: Devotamentul; Dragostea faţă de Dumnezeu/Domnul

Cum pot pretinde că Îl iubesc pe Dumnezeu, dacă nu am inimă pentru acele lucruri de care El se bucură? Cum pot pretinde că sunt un copil al lui Dumnezeu dacă nu doresc să merg mai departe în comuniune cu Fiul Său, de care El are ... mai multbună plăcere? Imposibil. Cum poate exista părtășie cu Tatăl nostru, dacă Domnul Isus, a cărui hrană a fost să facă voia Tatălui, nu este subiectul preocupărilor inimilor noastre? Dar în măsura în care El devine pentru inima noastră „Preaiubitul”, „deosebit între zece mii”, vom găsi o bucurie reală, o pace reală și o libertate reală în a merge drept pe calea voinței lui Dumnezeu și în a ne închina și a-L înălța pe Fiul Său. ...

Lucrarea terminată a lui Hristos (D.R. Reid)

1 Ioan 5.10; Efeseni 1.7; 2 Corinteni 5.18

Locuri din Biblie: 1 Ioan 5.10; Efeseni 1.7; 2 Corinteni 5.18     Cuvinte cheie: Ispăşire; Împăcare

Mulţi creştini se tem să se ocupe sistematic cu învăţătura biblică. Este suficient să aminteşti cuvinte cum ar fi teologie, hristologie, pneumatologie, antropologie, eclesiologie, escatologie şi alte fraze greu de exprimat, pentru a ... mai multsperia pe cineva. Şi este de la sine înţeles că credinţa „ce-prieten-bun-este-Isus-al-nostru” este tot ceea ce ai nevoie ca şi credincios. De ce ar trebui să-ţi produci dureri de cap cu această hrană grea? Dintr-un motiv bine întemeiat! Învăţătura este conform definiţiei tot ce învaţă Biblia, şi este extrem de important pentru un credincios în creştere să ştie ce învaţă Biblia.

Mântuire chiar şi în cazul unei vieţi trăite în păcat? (C.H. Mackintosh)

Extras dintr-o scrisoare veche

Locuri din Biblie: 1 Ioan 1.6; 1 Ioan 2.19; 1 Ioan 5.18; 2 Timotei 2.19

Mai întâi dumneavoastră întrebaţi: „Va fi mântuit credinciosul chiar şi atunci când el trăieşte şi moare în păcat?” Răspunsul meu este: Un credincios adevărat va fi sigur și cu certitudine ... mai multmântuit. Dar eu cred că mântuirea nu este doar o răscumpărare perfectă de consecințele viitoare ale păcatului, ci ea include în sine și răscumpărarea prezentă de puterea și faptele păcatului. De aceea, când mă întâlnesc cu cineva care trăiește în păcat și totuși se laudă cu certitudinea mântuirii sale, atunci eu îl consider ca fiind unul care acoperă desfrâul cu harul lui Dumnezeu, și nicidecum ca unul care este mântuit. 1 Ioan 1.6: Dacă zicem că avem comuniune cu El şi umblăm în întuneric, minţim şi nu practicăm adevărul. Credinciosul se poate poticni, dar va fi ridicat din nou. El poate fi copleșit de păcat, dar el va fi restabilit. El poate greși, dar el va fi restabilit, pentru că Hristos poate să salveze atât de deplin, încât chiar și cel mai mic dintre ai Săi nu poate să piară (vezi Matei 18.14).

Poate un credincios păcătui cu voia? (A. von der Kammer)

Evrei 10.26; 1 Ioan 2.1; 1 Ioan 5.16,17

Locuri din Biblie: Evrei 10.26; 1 Ioan 2.1; 1 Ioan 5.16,17     Cuvinte cheie: Păcat; Siguranţa mântuirii

Un copil al lui Dumnezeu poate păcătui. De aceea multele atenţionări şi îndemnuri ale Scripturii, să nu păcătuim. Noi nu mai suntem sub domnia păcatului. Pentru căderea în păcat a unui credincios Dumnezeu în harul Său a ... mai multpurtat de grijă (1 Ioan 2.1). Într-un anumit sens şi un copil al lui Dumnezeu poate păcătui voit. Însă nu va fi nici un copil al lui Dumnezeu care să fi păcătuit cu voia în sensul că a făcut ceva, despre care el ştia că nu ar fi plăcut lui Dumnezeu: dacă în pasajul nostru „a-păcătui-voit” ar avea sensul acesta, atunci nici un copil al lui Dumnezeu nu ar putea fi mântuit.

Viața veșnică – o posesiune actuală (Botschafter)

1 Ioan 5.13

Locuri din Biblie: 1 Ioan 5.13     Cuvinte cheie: Viaţa veşnică

Viața veșnică este un dar al lui Dumnezeu. Ea nu poate fi dobândită prin lucrări, sentimente, exerciții, suferințe sau experiențe. Nu, este în întregime un dar de la Dumnezeu. El Însuși este sursa vieții veșnice, ... mai multiar Fiul dragostei Sale este Persoana prin care și în care această viață este dată tuturor celor care cred în Hristos. Ioan a scris evanghelia sa pentru ca noi să credem „că Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, și, crezând, să avem viață în numele Lui” (Ioan 20.31). De aceea, pentru fiecare om se pune întrebarea importantă: Am primit sau nu viața veșnică?