Baraba sau Isus – pentru cine vă decideţi dumneavoastră? (W.T.P. Wolston)

Luca 23

Locuri din Biblie: Luca 23     Cuvinte cheie: Suferinţele Domnului; Evanghelie; Convertire

Isus sau Baraba? Înaintea acestei întrebări au stat oamenii acum aproximativ 2000 de ani, pe când Isus stătea înaintea lui Pilat. Mulţimea s-a decis pentru Baraba. Cum vă decideţi dumneavoastră? De partea căruia ... mai multsunteţi?

Pe marea furtunoasă (W.T.P. Wolston)

Matei 14.22-33

Locuri din Biblie: Matei 14.22-33     Cuvinte cheie: Minune; Pace în împrejurări

În timp ce Isus a dat drumul mulțimilor, după ce le-a hrănit, ucenicii se aflau într-o corabie și „se chinuiau cu vâslirea”. Dar în toate greutățile și pericolele lor, Domnul avea ochii îndreptați ... mai multspre ai Săi. El S-a rugat pentru ei acolo sus pe munte și în a patra strajă din noapte a venit la ei. El nu îi uită niciodată pe ai Săi în greutățile lor. El „poate să ajute”, „are milă” și „poate să mântuiască pe deplin”.

Râuri de apă vie (W.T.P. Wolston)

Ioan 7.37-39

Locuri din Biblie: Ioan 7.37-39     Cuvinte cheie: Duhul Sfânt: umplerea; Duhul Sfânt: lucrarea

Ce frumoase şi atrăgătoare sunt cuvintele simbolice ale Domnului: »În ziua de pe urmă, ziua cea mare a sărbătorii, Isus a stat în picioare şi a strigat: „Dacă însetează cineva, să vină la Mine şi să bea. ... mai multCine crede în Mine, din inima lui vor curge râuri de apă vie, cum a spus Scriptura.”« Nu este lăsat pe seama noastră să ghicim sau să deducem care este înţelesul acestor cuvinte, ci este Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, care prin evanghelist dă înţelesul. «Dar El spunea acestea despre Duhul pe care aveau să-L primească cei care vor crede în El; căci Duhul Sfânt încă nu era, fiindcă Isus nu fusese încă slăvit.«

Slujirea preventivă a lui Hristos (W.T.P. Wolston)

Ioan 13

Locuri din Biblie: Ioan 13     Cuvinte cheie: Spălarea picioarelor; Curăţirea

Poate că este cineva aici, astăzi, care a dat înapoi; este foarte posibil. Așadar, cum procedează El cu cei care au dat înapoi? Citește doar Ieremia 2-4 înainte de a merge la culcare diseară și vei vedea ce face El. Israel ... mai multÎl uitase, dar El nu l-a uitat niciodată pe Israel. S-ar putea să gândești: Ei bine, au trecut destul de multe luni de când m-am gândit mai mult la El, și multe lucruri rele s-au întâmplat de atunci. - Adevărat, dar El știe totul despre ele. Când vei ajunge la pasajul din Ieremia 4, veți vedea că inima este restaurată prin harul desăvârșit. Ești tu un răzvrătit? Ai fost necinstit, egoist, prost și încăpățânat, dar, indiferent cum ai fi, El te iubește. Și acum, poți tu să Îl privești în față și să spui: Voi merge pe drumul meu? - Nu, sunt sigur că nu poți.

Urechile Domnului (W.T.P. Wolston)

...sau Slujba dragostei

Locuri din Biblie: Psalmul 40.6,7; Isaia 50.4; Exodul 21.2-6     Cuvinte cheie: Ureche (a auzi); Pace în împrejurări

Dacă evoluția vieții sufletului nostru ar fi povestită cinstit, atunci s-ar arăta că jumătate, ba chiar trei sferturi din problemele, ispitele, dificultățile și disperările prin care trecem sunt cauzate numai prin așteptarea necazurilor ... mai multcare nu ne vor năpădi niciodată. Domnul Isus a văzut întregul drum și a mers neclintit mai departe. De câte ori n-am fost rebeli și am dat înapoi de la ce am văzut deja de departe îngrămădindu-se peste noi! Este așa un contrast față de ce găsim aici!