Confruntarea cu teama (E.C. Hadley)

din "Tu poţi avea o viaţă fericită"

Locuri din Biblie: Iov 3.25,26; 1 Ioan 4.16,18     Cuvinte cheie: Pace cu Dumnezeu; Pace în împrejurări; Frică/teamă

Unul dintre cele mai mari obstacole în calea păcii și a siguranţei este teama - de boală, accidente, moarte, șomaj, probleme financiare etc. Cum putem avea pace interioară într-o lume plină de nedreptate, conflicte și ... mai multnesiguranță, în care viața este o luptă pentru existență? Iov a recunoscut că, chiar și în marea sa prosperitate, a fost chinuit de temeri: „De ceea ce m-am temut aceea a venit peste mine; și ceea ce mă înspăimânta m-a ajuns. Nu eram în siguranţă, nici n-aveam linişte, nici n-aveam odihnă, și a venit tulburarea” (Iov 3.25,26).

Evenimente trăite împreună cu profetul Elisei (15) (J.T. Mawson)

Cai şi care de foc

Locuri din Biblie: 2 Împăraţi 6.13-17     Cuvinte cheie: Elisei; Frică/teamă

Dacă diavolul nu te poate încurca cu şiretlicurile lui, atunci el schimbă armele de atac, încetează să înşele şi începe să lupte împotriva ta. Ţi se prezintă ca un adversar de neînduplecat, aşa cum ... mai multîi este numele, satana = împotrivitorul. John Bunyan, care a cunoscut felul lui, cum nici un alt om nu l-a cunoscut vreodată, ne povesteşte cu cuvinte impresionante despre eforturile diavolului ca să sperie pe călător în hotărârea lui de a ajunge la cetatea cerească. El scrie: „Satana blochează toată lăţimea drumului şi zice creştinului: jur pe fundul iadului meu, că nu vei merge mai departe; aici voi vărsa sângele tău.”

Imagine: L. Binder
Îngrijorări şi temeri (W.T. Turpin)

Luca 12.22-36

Locuri din Biblie: Luca 12.22-36     Cuvinte cheie: Îngrijorări; Frică/teamă

În Luca 12 este vorba de două principii, pe care Domnul le prezintă în două feluri. Va face bine sufletului nostru să le studiem puţin. Este vorba de ceva, pe care cu siguranţă cei mai mulţi îl cunosc, şi anume ... mai multîngrijorările şi temerile, două din cele mai răspândite influenţe care apasă pe oameni. Vom vedea că ambele sunt strâns legate între ele; aceasta înseamnă că ceea ce ne nelinişteşte este lucrul de care probabil noi ne temem cel mai mult. Ceea ce avem pe inimă şi ne este o povară provocă teamă. Nu mă refer la grija de a face ceva greşit, ci la griji în sensul cel mai larg al cuvântului. Sunt îngrijorări justificate, bune, îngrijorări care ne mână la rugăciune; dacă nu am avea aceste îngrijorări, atunci am fi din lemn sau piatră.