Acum și atunci, sau: timp și veșnicie (C.H. Mackintosh)

Luca 12

Locuri din Biblie: Luca 12; 2 Corinteni 5     Cuvinte cheie: Scaunul de judecată al lui Hristos; Orientarea de viaţă cerească; Orientare de viaţă pământească; Bogăţie

Principiile adevărului prezentate în Luca 12 au un caracter foarte solemn și pătrunzător, iar impactul lor practic este de cea mai mare importanță, mai ales într-un moment ca acesta. În lumina acestui adevăr, așa cum ... mai multstrălucește înaintea noastră aici, nici un simț carnal și lumesc nu poate rezista; se va ofili complet. Dacă am fi întrebați care este pe scurt conținutul principal al acestui capitol prețios, am răspunde: „Este o contemplare a timpului în lumina veșniciei”.

BEMA credinciosului (D.R. Reid)

... sau: Ce mă așteaptă la scaunul de judecată!

Locuri din Biblie: Romani 14.10-13; 1 Corinteni 3.10-15; 4.2,5: 2 Corinteni 5.9,10; 2 Timotei 4.7.8     Cuvinte cheie: Scaunul de judecată al lui Hristos

În ruinele vechiului Corint, arheologii au descoperit vechea „agora”, piața sau locul central de adunare din oraș. Pe una dintre laturile acestei piețe deschise, pavate cu piatră, se află o mare platformă dreptunghiulară din ... mai multblocuri de piatră, respectiv un pupitru, care se ridică la aproximativ opt metri deasupra pavajului agora. Acesta era „BEMA”. Aici stăteau judecătorii pentru a decide disputele civile sau pentru a urmări competițiile atletice. ...

Ce l-a motivat pe Pavel în slujirea sa? (B. Anstey)

2 Corinteni 5

Locuri din Biblie: 2 Corinteni 5     Cuvinte cheie: Scaunul de judecată al lui Hristos; Discipolat/Ucenicie; Devotamentul

Pavel explică principiile sale în slujba pentru Domnului, care sunt puse la îndoială de adversarii săi. Acum își dezvăluie motivele interioare ale inimii sale pentru slujire. El vorbește despre trei lucruri mari care îl ... mai multmotivează și le menționează aici, pentru că adversarii săi au interpretat devotamentul său de neînțeles față de Domnul ca pe o dovadă că era instabil mintal. Ei au răspândit povești false, cum că ar fi un nebun fanatic, care nu ar trebui luat în serios.