Ce putem învăţa de la „magii din răsărit”? (C.H. Mackintosh)

Diferenţa între cunoaştere şi aşteptare

Locuri din Biblie: 1 Tesaloniceni 1.9,10     Cuvinte cheie: Venirea Domnului; Răpire

Capitolul al doilea din evanghelia după Matei ne oferă o ilustrare potrivită a diferenţei între simpla cunoaştere profetică despre Hristos – între folosirea minţii pentru litera Scripturii şi atragerea Tatălui spre ... mai multPersoana lui Hristos. Magii, care în mod evident au fost călăuziţi prin degetul lui Dumnezeu, se aflau în căutarea reală şi serioasă a lui Hristos, şi L-au găsit. În ceea ce priveşte cunoaşterea Scripturii de către ei, ei nu ar fi putut nici măcar o clipă să se măsoare cu marii preoţi şi cu cărturarii; şi cu toate acestea, la ce le-a folosit ultimilor numiţi cunoştinţa lor din Scriptură? Şi totuşi, ea s-a dovedit a fi un instrument folositor pentru Irod, care i-a adunat ca să se folosească de cunoştinţa lor din Biblie în vrăjmăşia lui de moarte împotriva Unsului lui Dumnezeu. Ei erau în stare, aşa cum spunem noi, să citeze capitolul şi versetul. Însă în timp ce ei l-au ajutat pe Irod cu cunoştinţele lor, magii şi-au continuat drumul spre Isus fiind atraşi de Tatăl. Minunat contrast!

Epistola întâi a lui Pavel către Tesaloniceni (4) (B. Anstey)

Capitolul 4

Locuri din Biblie: 1 Tesaloniceni 4     Cuvinte cheie: Sfinţenia, sfinţirea; Venirea Domnului; Răpire

Pavel își începe îndemnurile cu cuvintele: „Încolo deci, fraților, vă rugăm și vă îndemnăm în Domnul Isus”. Așadar, îndemnurile sale au legătură cu recunoașterea domniei lui Hristos ... mai multîn viața credincioșilor, adică ei trebuie să recunoască autoritatea Sa ca Domn în viața lor. Credincioșii din Tesalonic „primiseră” deja aceste îndemnuri practice atunci când Pavel era la ei, dar el a considerat că este necesar să le accentueze din nou.

Eşti tu gata, dacă Domnul ar veni astăzi? (J. Atkins)

Apocalipsa 19.7,8

Locuri din Biblie: Apocalipsa 19.7,8; 1 Tesaloniceni 4     Cuvinte cheie: Venirea Domnului; Răpire

Domnul vine! Şi El vine, aşa cum credem noi, foarte curând (Apocalipsa 3.11). Aceasta pare să fie pretutindeni convingerea fermă a creştinilor spirituali. A trecut aproape un secol de când în creştinătate a răsunat ... mai multstrigătul: „Iată, Mirele”. Începând de atunci semnele s-a înmulţit ca număr şi importanţă. Acum ele sunt foarte numeroase. Deja lumea simte demult că ceva trebuie să aibă loc. ...

Putem ști când Se va întoarce Domnul? (E. Cross)

Faptele apostolilor 1.7

Locuri din Biblie: Faptele apostolilor 1.7     Cuvinte cheie: Răpire; Revenirea lui Hristos; Venirea Domnului

Nu putem prezice când va veni timpul ca Domnul să-Și adune sfinții la Sine - nici după propria noastră judecată bazată pe evoluția circumstanțelor, nici după Scriptură. Scriptura nu ne dezvăluie când va veni timpul ca El să ... mai multapară în puterea și gloria Împărăției, când va judeca lumea în dreptate. Nu este treaba noastră să cunoaștem „timpurile sau perioadele” și nu le putem prezice.

Să fim întotdeauna la Domnul (G.V. Wigram)

1 Tesaloniceni 4

Locuri din Biblie: 1 Tesaloniceni 4     Cuvinte cheie: Venirea Domnului; Răpire; Încurajare

Gândul că Îl voi vedea pe Domnul și că voi fi la El pentru totdeauna îmi pătrunde în suflet. O, este posibil ca Domnul, care din momentul în care mi-a dat viață m-a purtat cu atâta răbdare și dragoste și ... mai multa vegheat asupra mea cu o grijă atât de sfântă, să poată spune: „Tu vei veni în întâmpinarea Mea”? Și mai mult decât atât, El va coborî să mă întâlnească în văzduh! Da, ochii mei Îl vor vedea, urechile mele Îl vor auzi, Cel care m-a iubit și S-a dat pe Sine Însuși pentru mine și care, în dragostea Sa, ne ia acum la Sine, pe toți cei pe care Tatăl I-a dat Lui înainte de întemeierea lumii. ...

Semne ale venirii Sale (J.T. Mawson)

Trebuie să căutăm cu privirea după semne?

Cuvinte cheie: Venirea Domnului

Auzim multe despre semne referitoare la venirea Domnului. Există astfel de semne și ar trebui să luăm seama la ele?

Vorbirea de pe Muntele Măslinilor în Matei 24 și 25 (3) (B. Anstey)

Matei 25.31-46

Locuri din Biblie: Matei 25     Cuvinte cheie: Venirea Domnului; Timpul din urmă; Fecioare, cele zece

Un comentariu la Matei 25.31-46 unde este vorba despre venirea Domnului cu privire la națiuni.

„Așa cum este El” (J.T. Mawson)

1 Ioan 3.2

Locuri din Biblie: 1 Ioan 3.2     Cuvinte cheie: Venirea Domnului

Când Îl vom vedea, nu vrem să vedem un străin, și nici nu vom vedea; vrem să vedem pe Cineva, pe care Îl cunoaștem bine, care a câștigat afecțiunea inimii noastre, și Îl vom vedea pe Acesta. Îl vom vedea, ... mai multașa cum este, așa cum am ajuns să-L cunoaștem, atât de plin de tandrețe, răbdare și dragoste.

„Sfârșitul tuturor lucrurilor s-a apropiat” (E. Dennett)

1 Petru 4.7,8

Locuri din Biblie: 1 Petru 4.7,8     Cuvinte cheie: Venirea Domnului; Timpul din urmă

Primii creștini știau: lucrurile din jurul nostru sunt nestatornice și trecătoare, iar sfârșitul este aproape. Suntem noi la fel de conștienți de acest lucru ca acei credincioși? Poate că ne gândim la acest lucru la ... mai multsfârșitul anului; dar, trăim cu adevărat în fiecare zi cu gândul că totul se îndreaptă cu repeziciune într-acolo, că Domnul va interveni cu putere pentru a instaura Împărăția Sa? Noi știm că Domnul va veni. Cunoaștem această învățătură din Sfânta Scriptură, și ea apare frecvent în conversații și în slujirea Cuvântului. Și totuși, cumva, ne bazăm pe faptul că „toate rămân așa cum erau de la începutul creației” (2 Petru 3.4). ...