Ape adânci (P. Nunn)

Când lumea ta începe să se clatine

Cuvinte cheie: Răbdare; Încredere; Pace în împrejurări; De ce?

Ți se poate întâmpla și ție. Și când ți se întâmplă, amintește-ţi că viaţa şi sănătatea sunt daruri din har. Aceeaşi înţelepciune, dragoste şi bunătate, care le dă, poate tot aşa de bine să le ... mai multoprească sau să le revoce

Cât timp, Doamne? (P. Nunn)

Când Dumnezeu tace …

Cuvinte cheie: Răbdare; Încredere; Pace în împrejurări; Suferinţa: în general; De ce?

Câteodată este voia Domnului ca noi să trebuiască să suferim. Câteodată această suferinţă este de nesuportat acută sau de durată. Dacă Tatăl nostru ceresc tace, aceasta nu înseamnă că El nu Se îngrijeşte. El ... mai multvede situaţia noastră şi aude strigătul nostru. Deoarece El ne iubeşte nespus de mult. Îl îndurerează, dacă pe noi ne doare. Dacă El Se decide să întârzie, atunci pentru că aceasta este singura cale să obţinem ţelul Lui bun, marcat de dragoste şi desăvârşit.

Confruntarea cu teama (E.C. Hadley)

din "Tu poţi avea o viaţă fericită"

Locuri din Biblie: Iov 3.25,26; 1 Ioan 4.16,18     Cuvinte cheie: Pace cu Dumnezeu; Pace în împrejurări; Frică/teamă

Unul dintre cele mai mari obstacole în calea păcii și a siguranţei este teama - de boală, accidente, moarte, șomaj, probleme financiare etc. Cum putem avea pace interioară într-o lume plină de nedreptate, conflicte și ... mai multnesiguranță, în care viața este o luptă pentru existență? Iov a recunoscut că, chiar și în marea sa prosperitate, a fost chinuit de temeri: „De ceea ce m-am temut aceea a venit peste mine; și ceea ce mă înspăimânta m-a ajuns. Nu eram în siguranţă, nici n-aveam linişte, nici n-aveam odihnă, și a venit tulburarea” (Iov 3.25,26).

Domnul este Păzitorul meu (H. Smith)

Psalmul 121

Locuri din Biblie: Psalmul 121     Cuvinte cheie: Zidire (sufletească); Pace în împrejurări

În acest psalm deosebit de frumos avem experienţele unui credincios care în mijlocul încercărilor îşi găseşte sprijinul şi sursa de ajutor infailibilă în Domnul. Primul verset este o întrebare: ... mai mult"Îmi ridic ochii spre munţi; de unde îmi va veni ajutorul?" (Psalmul 121.1) Cel temător de Dumnezeu se vede în mijlocul încercărilor şi greutăţilor, însă el îşi dă seama că el nu are nicio putere în sine însuşi pentru a ieşi biruitor în împrejurări. El are nevoie de „ajutor”. ...

Dumnezeu are autoritatea … şi asupra vieţii tale?! (E.C. Hadley)

din "Tu poţi avea o viaţă fericită"

Locuri din Biblie: Psalmul 89.6; Luca 12.5     Cuvinte cheie: Pace în împrejurări

Autoritatea lui Dumnezeu este atât de copleșitoare, încât ar trebui să îngrozească acel suflet care nu este în armonie cu El: „Şi demonii cred, și tremură” (Iacov 2.19). Autoritatea lui Dumnezeu ... mai multîi face să tremure. Legiunile de demoni, care îl posedau pe omul din Gadara, au tremurat când Isus le-a poruncit să iese afară din el, deoarece ei cunoşteau autoritatea Sa irezistibilă (Luca 8.31). Numai omul este atât de prost, încât să încerce să se convingă că nu are de ce să se teamă: „Nebunul zice în inima lui: Nu este Dumnezeu!”. (Psalmul 53.1).

Nu te împotrivi educaţiei din partea lui Dumnezeu (E.C. Hadley)

din "Tu poţi avea o viaţă fericită"

Locuri din Biblie: Proverbele 3.12; 1 Corinteni11.31,32; Evrei 12.6,7,11     Cuvinte cheie: Pace în împrejurări; Disciplinare/pedepsire

Este o prostie să credem că avem bucurie și pace, în timp ce arătăm lipsă de respect față de autoritatea lui Dumnezeu de a ne pedepsi: „Domnul îl mustră pe acela pe care îl iubeşte, ca un tată pe fiul în care ... mai multîşi găseşte plăcerea.” (Proverbele 3.12). Ca și copii, niciodată nu ar trebui să desconsiderăm autoritatea Sa. El Își educă copiii: „Pentru că dacă ne-am judeca noi înşine, n-am fi judecaţi. Dar când suntem judecaţi, suntem disciplinaţi de Domnul, ca să nu fim condamnaţi împreună cu lumea” (1 Corinteni 11.31,32).

Pace care întrece orice înţelegere (E.C. Hadley)

din "Tu poţi avea o viaţă fericită"

Locuri din Biblie: Filipeni 4.7     Cuvinte cheie: Pace în împrejurări

Cine nu dorește o astfel de experiență: inimile și sufletele noastre pline de pacea desăvârșită a lui Dumnezeu Însuși? Dar de ce să o dorim, dacă o putem avea? Ea este prezentă pentru fiecare copil al lui Dumnezeu, care şi-o ... mai multdorește atât de mult, încât el îndeplineşte de bună voie condițiile pentru ea.

Pace în împrejurări potrivnice (E.C. Hadley)

din "Tu poţi avea o viaţă fericită"

Locuri din Biblie: Filipeni 4.11     Cuvinte cheie: Pace cu Dumnezeu; Pace în împrejurări

Nu împrejurările sunt cele care ne fac fericiți sau nefericiți, ci atitudinea noastră față de ele. Întotdeauna încercăm să ne controlăm împrejurările și reușim să facem acest lucru într-o anumită măsură. ... mai multDar multe împrejurări sunt în afara controlului nostru. Avem tendința de a deveni nefericiți sau chiar amărâţi, atunci când lucrurile nu merg așa cum ne-am dori. Reacționăm ca niște copii, plângem, ne îmbufnăm sau facem crize de furie atunci când nu putem face ce vrem.

Pacea sufletului (E.C. Hadley)

din "Tu poţi avea o viaţă fericită"

Locuri din Biblie: Ioan 16.33     Cuvinte cheie: Pace cu Dumnezeu; Pace în împrejurări

Când citim relatarea despre procesul simulat făcut Domnului nostru, un lucru ne frapează în mod deosebit - să-L vedem stând calm în mijlocul mulțimii batjocoritoare și ipocrite. Cum a putut El să facă asta? El ne spune ... mai multsecretul Său în Ioan 16:32: „Nu sunt singur, pentru că Tatăl este cu Mine.”

Pe marea furtunoasă (W.T.P. Wolston)

Matei 14.22-33

Locuri din Biblie: Matei 14.22-33     Cuvinte cheie: Minune; Pace în împrejurări

În timp ce Isus a dat drumul mulțimilor, după ce le-a hrănit, ucenicii se aflau într-o corabie și „se chinuiau cu vâslirea”. Dar în toate greutățile și pericolele lor, Domnul avea ochii îndreptați ... mai multspre ai Săi. El S-a rugat pentru ei acolo sus pe munte și în a patra strajă din noapte a venit la ei. El nu îi uită niciodată pe ai Săi în greutățile lor. El „poate să ajute”, „are milă” și „poate să mântuiască pe deplin”.

Să găseşti odihnă (E.C. Hadley)

din "Tu poţi avea o viaţă fericită"

Locuri din Biblie: Matei 11.28-30     Cuvinte cheie: Pace în împrejurări

Pentru a putea trăi o viață fericită, este important să ai odihnă. Explicând calea de a găsi această odihnă, Domnul nostru spune: „Veniți la Mine ... Luați jugul Meu asupra voastră și învățați de la Mine ... și ... mai multveți găsi odihnă pentru sufletele voastre. Pentru că jugul Meu este bun și sarcina Mea este ușoară”.

Secretul liniştii lăuntrice în împrejurări potrivnice (E.C. Hadley)

din "Tu poţi avea o viaţă fericită"

Locuri din Biblie: Filipeni 4.6; Matei 11.25; Luca 10.21     Cuvinte cheie: Pace în împrejurări

Când Domnul Isus ne îndeamnă să fim recunoscători în orice situație, El nu așteaptă de la noi nimic din ceea ce nu a făcut El Însuși. Nu ar trebui să uităm niciodată că El a fost încercat în toate ... mai multprivințele, la fel ca și noi. Observă cum a reacţionat El când a fost pus la încercare de generația împietrită, chiar și după toate faptele Sale de dragoste și minunile magnifice: „Te laud, Tată, Domn al cerului și al pământului, ... Da, Tată, căci așa a fost plăcut înaintea Ta” (Matei 11.25,26). Iar în Luca 10.21, unde este consemnat același eveniment, găsim de asemenea că s-a consemnat: „În acelaşi ceas, Isus s-a bucurat în duh”.

Slujire altruistă (E.C. Hadley)

din "Tu poţi avea o viaţă fericită"

Cuvinte cheie: Pace în împrejurări

O persoană egocentrică nu îi servește niciodată pe alții, decât dacă are ceva de câștigat. Dar cât de diferită este slujirea unui copil al lui Dumnezeu care găsește o satisfacție și o bucurie reală în a ... mai multface fapte altruiste. Faptele sale bune sunt o sursă de bucurie și o expresie spontană a noii sale naturi.

Urechile Domnului (W.T.P. Wolston)

...sau Slujba dragostei

Locuri din Biblie: Psalmul 40.6,7; Isaia 50.4; Exodul 21.2-6     Cuvinte cheie: Ureche (a auzi); Pace în împrejurări

Dacă evoluția vieții sufletului nostru ar fi povestită cinstit, atunci s-ar arăta că jumătate, ba chiar trei sferturi din problemele, ispitele, dificultățile și disperările prin care trecem sunt cauzate numai prin așteptarea necazurilor ... mai multcare nu ne vor năpădi niciodată. Domnul Isus a văzut întregul drum și a mers neclintit mai departe. De câte ori n-am fost rebeli și am dat înapoi de la ce am văzut deja de departe îngrămădindu-se peste noi! Este așa un contrast față de ce găsim aici!