Care sunt urmările naşterii din nou? (3) (C.H. Mackintosh)

1 Ioan 3.1-3; Romani 8.14-17

Locuri din Biblie: 1 Ioan 3.1-3; Romani 8.14-17     Cuvinte cheie: Naşterea din nou

După ce în partea 1 şi partea a 2-a am răspuns la întrebările „Ce este naşterea din nou?” şi „Cum se produce naşterea din nou?”, ne mai rămâne să studiem „Urmările naşterii din nou” ... mai mult– un punct de cea mai mare importanţă. Cine este capabil să aprecieze îndeajuns de mult marile rezultate ale faptului de a fi un copil al lui Dumnezeu? Cine poate interpreta sentimentele și afecțiunile care aparțin acestei relaţii înalte și sacre de rudenie, în care intră sufletul prin naşterea din nou? Cine este capabil să explice pe deplin acea comuniune profundă, pe care copilul lui Dumnezeu are dreptul să o savureze cu Tatăl său?

Ce este naşterea din nou? (C.H. Mackintosh)

Ioan 3; 1 Ioan 3; Romani 8

Articole: 3     Locuri din Biblie: Ioan 3; 1 Ioan 3; Romani 8     Cuvinte cheie: Naşterea din nou; Asistenţă spirituală

Epistola 1 Ioan (3) (B. Anstey)

Capitolul 3

Locuri din Biblie: 1 Ioan 3

Fii, ceea ce eşti! (Botschafter)

1 Ioan 3.1-3

Locuri din Biblie: 1 Ioan 3.1-3     Cuvinte cheie: Copiii lui Dumnezeu

În legătură cu ceea ce suntem, citim: „Oricine are speranţa aceasta în El se curăţeşte.” Ca și copii ai lui Dumnezeu avem o nouă responsabilitate. Fiecare responsabilitate provine din poziția sau relația pe care o ... mai multare cineva; trebuie să te afli într-o anumită relație pentru a avea o obligație. Eu sunt un copil al lui Dumnezeu; prin urmare, comportamentul meu trebuie să fie cel al unui copil, aceasta este măsura responsabilității mele. Hristos este modelul unui om care este un copil al lui Dumnezeu. Dacă noi suntem în Hristos și Hristos este în noi, atunci trebuie să dovedim aceasta și să-L revelăm pe Hristos în toată viața noastră.

Nu mai păcătuiești? (F.B. Hole)

1 Ioan 3.9

Locuri din Biblie: 1 Ioan 3.9     Cuvinte cheie: Păcat; Eliberare

Păcatul nu este niciodată complet îndepărtat din credincios? Păcătuiește el până la sfârșitul vieții sale? La urma urmei, citim în 1 Ioan 3.9: „Oricine este născut din Dumnezeu nu practică păcatul”.

„Așa cum este El” (J.T. Mawson)

1 Ioan 3.2

Locuri din Biblie: 1 Ioan 3.2     Cuvinte cheie: Venirea Domnului

Când Îl vom vedea, nu vrem să vedem un străin, și nici nu vom vedea; vrem să vedem pe Cineva, pe care Îl cunoaștem bine, care a câștigat afecțiunea inimii noastre, și Îl vom vedea pe Acesta. Îl vom vedea, ... mai multașa cum este, așa cum am ajuns să-L cunoaștem, atât de plin de tandrețe, răbdare și dragoste.